Turkish

Kenya Devlet Başkanı William Ruto bugün yaptığı bir konuşmada, Kenyalı kitlelerin isyan hareketi karşısında dün parlamentoda kabul edilen Finans Yasa Tasarısını imzalamayacağını açıkladı.

15 Haziran Cumartesi günü Pire Limanı İşçi Sendikası (ENEDEP), İsrail'e bağlı konteyner gemisi MSC ALTAIR'in Yunanistan limanına yanaşmasını durdurmak için harekete geçti. Gemi, Gazze'ye yıkım yağdırmak üzere savaş malzemeleri taşıyordu. Ablukanın güçlü bir şekilde devam etmesi sayesinde gemi İtalya'ya yönelmek zorunda kaldı ve İsrail'in savaş makinesine tüm dünya işçilerine örnek olacak bir darbe indirdi!

Dünyanın dört bir yanından gelen devrimci fikirler ve ilham verici raporlarla dolu muhteşem bir haftanın ardından; onlarca ülkeden binlerce yoldaşın aylarca süren hazırlıklarının ardından; Devrimci Komünist Enternasyonal'in (RCI) kuruluş konferansı, bu yeni Enternasyonal'i başlatmak için oy birliğiyle sonuçlandı. Ancak bu sadece bir başlangıç. Dünya çapında devrimci komünizmin partisini inşa ediyoruz ve yardımınıza ihtiyacımız var. Yeni kurulan RCI'ya katılın, Marksizmin gerçek fikirlerini inceleyin ve yaşamlarımız boyunca devrim için mücadele etmemize yardımcı olun!

Enternasyonal  Marksist Eğilim Haziran ayında, komünizmin temiz bayrağını her kıtada cesurca taşıyacak yeni bir Devrimci Komünist Enternasyonal kuracak. Bu makalede Alan Woods, bu adımın tarihsel önemini açıklamakta, önceki Enternasyonallerin yükseliş ve çöküşlerinin izini sürmekte ve RCI'nin bugünku komünizm mücadelesindeki önemini göstermektedir. Kuruluş konferansımız için şimdi kaydolun!

Pazartesi günü IDF'nin Refah'ta yerinden edilmiş sivillerin kaldığı bir çadır kampına düzenlediği ve en az 45 kişinin ölümüne neden olan hava saldırısının ardından dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan toplu halde dehşet içinde kıvrandı. Sosyal medya, uyurken öldürülen kömürleşmiş ve parçalanmış erkek, kadın ve çocuk görüntüleriyle doldu. Lenin bir keresinde kapitalizmin sonu olmayan bir dehşet olduğunu yazmıştı: Gazze'de bu sözler tüm dünyanın görmesi için ateş ve kan diliyle ifade ediliyor.

"Rus Devrimi'nin üzerinden geçen beş yılın ardından, Rus ve yabancı yoldaşlar olarak hepimiz için en önemli şeyin oturup çalışmak olduğunu düşünüyorum... Çatışmadan, savaştan uzak kaldığımız her an çalışmalıyız ve sıfırdan çalışmalıyız. "Lenin

Refah'a yönelik uzun süredir planlanan saldırı başladı. 6 Mayıs Pazartesi günü IDF şehre hava saldırıları başlattı ve yaklaşık 100.000 Filistinlinin doğu mahallelerinden kıyıya doğru el-Mevasi'nin sözde 'insani bölgelerine' ve Han Yunus'un batısındaki bir bölgeye tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

Geçen Salı gecesi polis, Siyonist aşırılık yanlısı bir çetenin Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'ndeki (UCLA) Filistin dayanışma kampına şiddetle saldırmasına seyirci kaldı. ABD'nin dört bir yanında patlak veren barışçıl Filistin yanlısı protestolar, medya ve her görüşten siyasetçi tarafından şiddet yanlısı, ırkçı ve antisemitik olarak karalandı. Ancak son birkaç gündür kampüslere saldıran Siyonistlerin gerçek açık ırkçılığı ve aşırı şiddeti etrafında bir sessizlik komplosu var.

Lenin tarafından 1904 yılında kaleme alınan aşağıdaki 1 Mayıs bildirisini 1 Mayıs vesilesiyle yeniden yayınlıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri genelinde 60'ın üzerinde üniversite ve kolejde öğrenciler ve öğretim üyeleri Gazze'deki katliama karşı büyüyen bir hareketle kamplar kurdu. Bütün bir nesil politize oluyor ve emperyalizmin doğası, polisin ve devletin rolü ve kolektif eylem ihtiyacı hakkında dersler çıkarıyor.

İsrail'in Gazze'deki Amerikan destekli soykırım saldırısına karşı protestolar ülkenin dört bir yanındaki kampüslerde tırmanıyor. New York'taki Columbia Üniversitesi öğrencileri 17 Nisan'da “Gazze Dayanışma Kampı” kurarak üniversitenin İsrail'ive katliamdan kâr eden şirketleri tecrit etmesini talep etti. Protesto, Columbia Başkanı Minouche Shafik'in Filistin dayanışma hareketini antisemitik olarak karalamayı amaçlayan bir Kongre oturumuna katılmasıyla aynı zamana denk geldi.

31 Mart Pazar günü Türk kitleleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 20 yıldan uzun bir süre önce iktidara gelmesinden bu yana en büyük seçim yenilgisini tattırdı. Pek coşku uyandırmayan bu yerel seçimler, burjuva muhalefetinden ziyade Erdoğan'a karşı bir oy du. Yine de bu seçimler, Erdoğan'ın otoritesini yıpratan bir öfke fırtınasının belirtisidir. Erdoğan'ın günleri sayılı olabilir.

Aşağıdaki manifesto dünya çapındaki komünist hareket açısından son derece önemlidir. Tüm okuyucularımızı bu konuyu derinlemesine incelemeye ve mümkün olduğu kadar geniş bir alana yaymaya çağırıyoruz. Bu manifesto IMT Uluslararası Sekreterliği tarafından oybirliğiyle kabul edildi ve bu yılın (2024) Haziran ayında duyurulacak olan yeni Devrimci Komünist Enternasyonal'in kuruluş belgesini temsil ediyor.

Dün öğleden sonra, ABD Hava Kuvvetleri'nin aktif görevdeki üyesi Aaron Bushnell, ABD emperyalizminin Gazze savaşındaki suç ortaklığını protesto etmek amacıyla Washington'daki İsrail Büyükelçiliği önünde kendini yaktı. Tek bir adamın bu cesur fedakârlık eyleminin haberi, yüz milyonlarca erkek ve kadının kalbinde güçlü bir şekilde yankılandı.