Meksyk-Oaxaca: Aresztowany lewicowy aktywista

Polish translation of APPO councillor arrested – immediate release of all political prisoners (April 19, 2007)

Poniższy apel otrzymaliśmy od redaktorów gazety Militante ( www.elmilitante.org ) z Meksyku. Donoszą oni o aresztowaniu Davida Venegasa w prowincji Oaxaca (zobacz poprzedni artykuł). David Venegas, student uniwersytetu Chapingo, był liderem półrocznego powstania w Oaxace (zanego też czasem Komuną Oaxaca) oraz wielkiego ruchu przeciwko gubernatorowi tego południowomeksykańskiego stanu, Ulisesowi Ruizowi. Wziął czynny uział w obronie miasta pzred policją w listopadzie. W ostatnim czasie dał się poznać jako najbardziej zagorzały zwolennik utrzymania rewolucyjnego charakteru Zgromadzenia Ludowego Oaxaki, organizacji powstałej podczas ruchu masowego w ubiegłym roku.Jest to jeden z powodów, dla któych to właśnie jego dotknęły represje. Apelujemy do wszystkich naszych Czytelniczek i Czytelników o solidaryzowanie się z Davidem i domaganie się jego natychmiastowego uwolnienia. (szczegóły poniżej)

Gdy 13 kwietnia studenci lokalnego uniwersytetu i rodziny zaginionych, zamordowanych oraz aresztowanych aktywistów organizowali demonstrację przeciwko przetrzymywaniu więźniów politycznych, spotkał nas kolejny cios.

Niezgodnie z prawem, nasz Towarzysz David Venegas na Alei Juareza został aresztowany około w pół do drugiej po południu prez grupę osób w cywilu poruszających się czerwonym vanem - znanym już z poprzednich aresztowań. David zmierzał na posiedzenie rady APPO, której jest członkiem. Na szczęście znaleźli się naoczni świadkowie, którzy wkrótce potem powiadomili nas o całym zajściu.

O piątej po południu marsz ruszył. Dołączyliśmy do naszych żądań kolejne - uwolnić Davida i wrócić go nam żywego. Do tego czasu rząd zdażył juz zaprzeczyć, że ma z tą sprawą cokolwiek wspólnego. Jednak w jednym z dziennków on-line pojawiła się już fotografia pobitego Davida z kokainą i heroiną w ręku. Doniesiono także o miejscu jego przetrzymywania.

Demonstracja pełna była entuzjazmu i odbywała się w bojowym nastroju. Zakończyła się pod siedzibą uniwersytetu. Mimo silnej obstawy policyjnej oraz ataków na całej trasie marszu ludzie pokazali po raz kolejny, że mają godność i są odważni.

Uważamy, że aresztowanie Davida była od dawna przygotowane. Grunt pod nie położyły kampania nienawiści przeciwko aktywistom lewicowym oraz ataki skierowane przeciwko samemu Davidowi. Kampania ta była prowadzona przez media drukowane i elektroniczne. Jej częścią było np. rzekome "odkrycie" dużej ilości ładunków wybuchowych w mieście, co miało służyć uzasadnieniu późniejszego aresztowania.

Publiczne zaangażowanie Davida w przebudowe i demokratyzację ruchu oraz jego uczciwość wrogo nastawiły do niego wszystkich tych, którzy ruch w Oaxace chcieliby jak najszybciej zakończyć.

Odrzucamy wszystkie oskarżenia przeciwko Davidowi (m.in. posiadanie narkotyków), gdyż wiemy, że są one sfabrykowane, a używano ich wielokrotnie przy innych, nielegalnych aresztowaniach. W rzeczywistości państwo meksykańskie pragnie uderzyć zawczasu w wyraźnie odradzający się w ciągu ostatnich kilku tygodni ruch w Oaxace i nie dopuścić do tego, by ludzie znów wyszli na ulice.

Oszczerstwa i kłamstwa nie zamażą obrazu prawdziwego Davida, który znany był ze swojej doskonałej postawy wobec wszystkich towarzyszy.

Dwa tygodnie temu David brał udział w studenckiej konferencji na uniwersytecie Chapingo, gdzie mówił o represjach i kryminalizacji najbardziej aktywnych członków APPO. Tłumaczył on, iż obecna fala aresztowań jest początkiem zakrojonych na szeroką skalę represji ze strony rządu lokalnego i krajowego. Teraz jego przewidywania potwierdzają się w praktyce.

Z ostatniej chwili: rząd regionalny odmówił wypuszczenia Davida za kaucją, co jest klejnym potwierdzeniem tego, iż sprawa ma charakter polityczny. Krewni, przyjaciele i towarzysze organizują w najbliższym czasie wiele deomnstracji i pikiet. Jesteśmy przekonani, podobnie do Davida, iż manewry władzy sądowniczej są tylko zasłoną dymną przy aresztowaniach działaczy lewicowych. Jesteśmy przekonai, iż tylko nasza zorganizowana walka jest w stanie doprowadzić do uwolnienia wszsytkich więźniów politycznych.

Domagamy się natychmiastowego uwolnienia Davida Venegasa i innych więźniów politycznych. Jedenym przestępstwem, jakie popełnili jest walka o nowe, lepsze społeczeńśtwo.

Pod tym adresem można składać podpisy. Formularz jest w języku hiszpańskim. Oto tłumaczenia ważnych elementów:
"Nombre" - imię i nazwisko.
"Org/Sindicato" - Twój związek zawodowy / organizacja
"Pais" - kraj
"Enviar" - wyślij