خرسون، اوکراین: کارگران نام کارخانه را تغییر داده اند و به اشغال کارخانه ادامه می دهند

Persian translation of Kherson, Ukraine: Workers rename occupied factory and continue their struggle (February 10, 2009) 

سرگی شلاوهر، وکیلی که نمایندی روئسای کارخانه ی خرسون و مدیر فنی را بر عهده دارد، به دفتر دادستانی فشار آورده و اقدام کارگران را یک "اقدام غیر قانونی توسط رقبا" بیان کرده است. این وکیل تا آنجا پیش رفته  که مدعی است اشغال کارخانه توسط افرادی با ماسک بر چهره انجام شده است.  این یک دروغ محض است. اما به نظر می رسد که مقامات دادستانی نیز این اظهارات را جدی نگرفته اند.

حساب بانک کارخانه مسدود شده است، و مقامات دادستانی اعلام کرده اند که قصد دارند پرونده ی خانم پوگاشوا را تا به انتها بررسی کنند. پوگاشوا مالک کارخانه و مسئول عدم پرداخت چندین ماه حقوق کارگران خرسون است.

یکی از کارگران کارخانه دیداری با دفتر دادستانی داشته و بیانات اشتباه سرمایه داران را رد کرده است. فرماندار محلی  نمایندگان شورای کارگران را ملاقات کرده استآ او نه تنها اقدام کارگران را مورد انتقاد قرار نداده بلکه اعلام کرده است زمانی که مالک کارخانه حضور در مذاکرات را بپذیرد کارگران می تواند به اشغال کارخانه ادامه دهند.  او در کل از درخواست ملی سازی که توسط کارگران اعلام شده بود حمایت کرد، اما این نکته را نیز اضافه کرد که این اقدام باید "قانونی" باشد.

کارگران همچنین تصمیم گرفته اند اسم کارخانه را به نام جی آی پتروفسکی تغییر دهند. تابلوی قدیمی کارخانه با نام "کارخانه ی ماشین سازی خرسون" پیش از اشغال کارخانه توسط مالکان کنده شده بود، زیرا آنها قصد داشتند تولید را متوقف کرده و کارگران را اخراج کنند و خطوط تولید را به عنوان آهن قراضه به فروش برسانند. اما حالا کارگران یک تابلوی جدید برای کارخانه نصب کرده اند که این عبارت بر آن دیده می شود، " کارخانه ی دولتی ماشین سازی جی آی پتروفسکی خرسون". بنابراین کارخانه به نام یک بولشویک و رهبر کارگری زمان پیشا انقلابی روسیه، گئورگی ایوانوویچ پتروفسکی، نام گذاری شده است.

مبارزه ادامه دارد. کارگران برای ادامه مبارزه و وارد کردن دیگر کارگران منطقه خرسون به آن نقشه ها در سر دارند. رئیس شورای کارگران، نئومید نمچونوک، به همراه دانشجویان،  اخیرا در برنامه ی زنده ی تلویزیونی "شوستر" که یکی از محبوب ترین برنامه های تلویزیونی اوکراین است شرکت کرده اند. در این لحظه تقریبا صد کارر در داخل کارخانه حضور دارند. رفیق نمچونوک، رئیس شورای کارگران، در صحبت با شبکه تلویزیونی محلی اعلام کرد که کارگران تا به انتها مبارزه خواهند کرد. "ما برای یک جنبش عادلانه مبارزه می کنیم، ما پیروز خواهیم شد".

بیانیه ی  "وی شاپینوف کی اف سی" خطاب به مردم خرسون:

رفقا! امروز شرایط کارخانه ی کمباین بحرانیست. تولید موتوقف شده است، حقوق پرداخت نشده اند، پرداخت های بودجه و حقوق های بازنشستگی متوقف شده اند. اما مالکین کارخانه و مقامات محلی هیچ کاری برای نجات کارخانه انجام نمی دهند.

در این شرایط، کارگران تصمیم گرفته اند که تسلیم نشوند، و برای در راه مبارزه ی منافع کارگران متحد شوند. گرچه کار آسانی نبود، اما ما مبارزه ی سختی را آغاز کرده ایم.  ما در مقابل ساختمان ادارات محلی پیکت برگزار کرده ایم، برای جلوگیری از به سرقت رفتن وسایل تولید و ماشین ها، کارخانه را به اشغال خود آورده ایم، و تلاش می کنیم اطلاعات صحیحی مربوط به مبارزه ی خود را به گوش دیگران برسانیم.

رفقا! ما به حمایت شما نیاز داریم! کارخانه کمباین سازی افتخار شهر ماست. این کارخانه ی حامی بودجه ی شهر بوده و در دیگر کارخانه های محلی نیز اشتغال زایی کرده است. بیایید در کنار یکدیگر مبارزه کنیم.

خواسته های ما از دولت از این قرار است:

1-      ملی سازی کارخانه ی کمباین سازی خرسون تحت کنترل کارگری، بدون پرداخت خسارت به مالک فعلی

2-      مصادره ی حساب بانکی مالک کارخانه و پرداخت تمام بدهی های مالیاتی و بدهی های پرداخت نشده ی کارخانه با استفاده از آن

3-      تامین کمک دولتی به تولید کارخانه

4-      پرداخت حقوق های معوقه ی کارگران خرسون و تامین اشتغال کامل در شهر و مناطق حومه

برای ارسال پیام های همبستگی از آدرس ای میل زیر استفاده کنید:  solydarity.ksmz@gmail.com

تمام نامه های مستقیما به دست شورای کارگران کارخانه خرسون می رسد.

Source: Militant - Iranian Revolutionary Marxists' Tendency