تظاهرکنندگان بومی کلمبیا در محاصره‌ی پلیس

Persian translation of Indigenous protesters in Colombia under siege (October 15, 2008)

ما اخباری مبنی بر رو در رویی نیروی پلیس کلمبیا با یک جمع 9000 نفری از کارگران و دهقانان کلمبیا در منطقه‌ی کائوکا(1) دریافت کرده‌ایم. کارگران و دهقانان معترض در شرایط بسیار خطرناکی قرار دارند؛ چرا که دولت قصد دارد تا برای بیرون راندن آن‌ها از بزرگراه پان امریکن(2)- که به وسیله‌ی کارگران در جنوب غربی کشور مسدود شده است- وارد عمل شود.

هفته‌ی گذشته، موجی از بسیج‌های دهقانان بومی کلمبیا به وجود آمد که این امر مصادف بود با 512‌مین سال ورود استعمارگران اسپانیایی به این کشور.

همچنین، رویداد فوق، با موجی از اعتصابات که حدود 18000 تن از کارگران نیشکر را در بر می‌گیرد، همزمان است. این کارگران، همبستگی خود را با سایر اجتماعات بومی کشور اعلام داشته اند.

اگر چه به نظر می‌رسد که در طی چند روز گذشته کارگران اعتصابی نظام قضایی، به توافقاتی با دولت دست پیدا کرده‌اند.

اوریبه، رئیس جمهور کلمبیا، وضعیت اضطراری اعلام کرده و شبه نظامیان و نیروی پلیس را اعزام کرده است. پیش از این، 35 نفر از فعالان بومی مجروح گشتند که شدت جراحات دو تن از آنان، بسیار جدی بود. نیروهای امنیتی با هر چیز ممکن، از ساطور گرفته تا تفنگ‌های دور بُرد، به اعتراض کنندگان غیر مسلح بومی یورش بردند.

گروه‌های بومی خواهان همبستگی بین‌المللی هستند. نامه‌های اعتراضی خود را به سفارت خانه‌ی کلمبیا در محل زندگی خود بفرستید. لیسترا از این قسمت مشاهده کنید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر به وب سایت کمپین همبستگی  کلمبیا در انگلستان نگاه کنید.

توضیحات:

(1) Cauca

(2) بزرگراه پان امریکِن (Pan-American Highway) شبکه‌ای از راه‌ها است که به طور کلی طول آن 48000 کیلومتر (29800 مایل) می‌شود. این بزرگراه، از آلاسکا شروع می‌شود و تا جنوبی‌ترین بخش شیلی ادامه دارد. "پان امریکن" ازکشورهای کانادا و ایالات متحده (به شکل غیر رسمی)، مکزیک، گواتمالا، السالوادور، هندوراس، نیکاراگوئه، کاستاریکا، پاناما، کلمبیا، اکوادور، پرو، شیلی و آرژانتین می‌گذرد.

نگاه کنید به:

http://en.wikipedia.org/wiki/Pan-American_Highway