Endonezya’da kapatılan fabrika işgal edildi

Turkish translation of Factory Closed, Factory Occupied in Indonesia (February 10, 2009)

2 Şubat Pazartesi günü, mobilya ve ahşap ürünleri üretimi yapan PT Timur Selatan ahşap işleme şirketindeki işçiler fabrikalarını işgal ettiler. İşçiler, idarenin 1 Şubat’ta yürürlüğe koyduğu kapatmaya yanıt olarak fabrikanın yönetimine el koydular. İşçilerin talep ettiği aylık 825 bin Rp olan bölgesel asgari ücretlerini ödemeyi reddeden idare, küresel ekonomik krizi sebep göstererek fabrikayı kapatmaya karar verdi.

Doğu Cava’daki şirket 640 işçi çalıştırıyor. Fabrikanın kapanışı işçiler ile patron arasındaki anlaşmazlığın son noktası oldu.  Patron, henüz yasalaşan 2009 bölgesel asgari ücret düzenlemesine dayanarak işçilerin ücretini ödemeyi reddetti. İdare, işçilere haber vermeksizin fabrikanın kapatıldığını söyledi. Militan sendika SPBI (Solidaritas Perjuangan Buruh Indonesia; Endonezya İşçilerinin Mücadele ve Dayanışması) tarafından örgütlenen yüzlerce işçi, buna tekrar açılması ve işçilerin 2009 bölgesel asgari ücret düzenlemesine göre ücret alması talebiyle fabrika işgali ile yanıt verdiler.

İşçiler idarenin kararını ayıplayan ve “İşçilerin Sömürülmesine Karşı”, “İşçiyiz, Köle Değil” ve “İşçilerin işe ihtiyacı var, işçiler karınlarını doyurmalı” yazılı birçok poster ve dövizle yürüdüler. Popüler parodi şarkılarını da söylediler: “Asgari ücret istedim… asgari ücret reddedildi, fabrika kapatıldı…”

Fabrika işgal hareketi uluslar arası yükselişte. Venezüella’dan Brezilya’ya, ABD’ye, Ukrayna’ya, Endonezya’ya, İrlanda’ya ve başka birçok ülkeye, işçiler fabrikalarını işgal ediyorlar. Dünya çapında işçiler işleri ellerinde tutmak için mücadele ediyor ve militan tarzda eyleme geçiyorlar. Fabrika işgal eylemi ve bazı durumlarda işçilerin denetiminde çalıştırma, üretim araçlarına kimin sahip olduğu sorusunu ortaya attığı için normal grev eyleminden ileriye büyük bir adım. Kapitalistlerin üretim araçları üzerindeki kutsal mülkiyet hakkını sorguluyor.

Bu metin yazıldığında, yüzlerce PT Timur Selatan işçisi halen fabrika işgalindeydiler. Dünya çapında bütün sendika, gençlik ve dayanışma aktivistlerine PT Timur Selatan işçilerine destek mesajlarını yollamaları çağrısında bulunuyoruz. Dayanışma mesajları SPBI’ye espebei@yahoo.com adresine (editor@marxist.com adresine bir kopya ile) gönderilebilir. Fabrika işgal eden işçiler çok kısıtlı bir grev fonuna ve diğer SPBI işçilerinden ve civar topluluklardan gelen dayanışma bağışlarına bağlılar. Bu nedenle marxist.com okurlarını grev fonlarına katkıda bulunarak işçilerin mücadelesine yardımcı olmaya çağırıyoruz.

Bütün dünyanın işçileri, birleşin!
(10 Şubat 2009)

PayPal ile bağış göndermek için.

Posta yoluyla da bağışta bulunabilirsiniz. Çek (İngiltere’den) veya Uluslararası Posta Havalesi (geri kalan ülkelerden) yollamak için:

Socialist Appeal,
PO Box 50525,
Londra, E14 6WG
(Çekleri "Socialist Appeal" adına yazın ve arkalarına " PT Timur Selatan işgali için" diye ekleyin)

ABD’den ise:
Wellred
PO Box 4244
St. Paul, MN 55104

Teşekürler!