Czech

Dne 25. června, byl parlamentu předložen ke třetímu čtení opovrhovaný finanční zákon pro rok 2024, jenž rozpoutal bezprecedentní hnutí keňské mládeže. Před zahájením o hlasování se obrovské množství pobouřených lidí vydalo směrem k Nairobi Central Business District, konkrétně k budově parlamentu. A právě ve 14:15 schválili poslanci zákon s výsledky: 195 hlasů pro a 106 proti. Do čtyřiceti minut začali povstalci obléhat parlament a poslanci v panice utíkat.

Írán 13. dubna oznámil zahájení útoku na Izrael s pomocí více jak 300 dronů a raket. V to odpoledne uprostřed hrozící krize se musel Joe Biden vrátit ze své dovolené a přispěchat do Bílého domu. Pro řešení probíhajících raketových útoků se v noci onoho dne v situační místnosti Bílého domu setkal se členy národního bezpečnostního týmu.

Z dôvodu nedostatku slovenského materiálu sú niektoré mená a názvy ponechané v anglickej alebo domácej latinizovanej podobe.

Dne 22. března svět šokovaly a vyděsily zprávy o strašlivém masakru v koncertním sále Crocus City Hall ve městě Krasnogorsk nedaleko Moskvy. Podle hlášení bylo v tomto brutálním útoku zabito nejméně 144 lidí a 285 bylo zraněno. Muži, ženy a děti byli bez jakéhokoliv slitováni zabiti skupinou ozbrojených mužů.

Následující dokument je nesmírně důležitým pro světové komunistické hnutí. Vyzýváme všechny naše čtenáře, aby jej důkladně prostudovali, a co možná nejvíce jej šířili. Tento dokument byl jednomyslně odsouhlasen mezinárodním sekretariátem IMT, a bude představovat zakládající dokument nové, Revoluční komunistické internacionály, která započne svou existenci v červnu tohoto roku.

Nedávná čísla ukázala nezaměstnanost mladých lidí v Číně dosahující 20 %, tedy dvojnásobnou úroveň nezaměstnanosti před Covid pandemií. Rozhlížející se mladí lidé v Číně pozorují okolo sebe svět plný zmatku, utrpení a nespravedlnosti. V našich každodenních životech často cítíme útlak, úzkost a bolest. Mládež se ptá sama sebe: co se děje s naším světem? Jak jsme se dostali do tohohle bodu? A nejdůležitější otázka: co je třeba udělat?

Správa zo samitu BRICS o rozšírení tohto bloku o ďalších 6 krajín vygenerovala vlnu optimistických, ba takmer náboženských vyjadrení od popredných členov Portugalskej komunistickej strany (PKS), kde vychvaľujú prednosti tejto novo rozšírenej skupiny krajín z takzvaného "globálneho juhu".

Mnoho pracujících sleduje katastrofické události, které se odvíjejí na Středním východě, a ptají se, co mohou udělat pro zastavení tohoto imperialistického masakru. Organizovaná a mobilizovaná pracující třída má moc zastavit agresory. Následující článek napsali naši soudruzi z Británie a nabízejí návrh k přijetí v odborových organizacích a vysvětlují, co mohou pracující udělat proti imperialistické válečné mašinérii.

Následující stanovisko Internacionální Marxistické Tendence oznamuje naši solidaritu s Palestinským lidem. Je odpovědí na nechutné pokrytectví a vypočítavost západního imperialismu a jeho lokajů, kteří podporují reakční izraelský stát, jenž po překvapivém útoku Hamásu (7. října) rozpoutal krvavou pomstu v Gaze. Dále v textu vysvětlujeme, proč národní svoboda Palestinců může být dosažena pouze socialistickou revolucí, která smete veškerý zatuchlý kapitalistický „pořádek“ a morálku v celém regionu.

Mezinárodní hnutí proti změnám klimatu se šíří celým světem. Za poslední rok proběhlo několik akčních dnů, kdy miliony mladých lidí z okolo stovky zemí vyšly ze škol, aby se přidaly k protestům „Fridays for future“, požadujíce okamžité akce proti klimatické krizi.

„Trockij“, současný seriál Netflixu, produkován ruskou státní televizí, je skandálním překroucením jak života Trockého, tak Říjnové revoluce.- Alan Woods a Josh Holroyd reagují na toto urážlivé zobrazení odkazu Trockého a Bolševiků.

Mezinárodní Marxistická Tendence odmítá současnou snahu amerického imperialismu provést puč ve Venezuele. To, čeho jsme svědky, je zřejmý pokus odstranit Venezuelskou vládu v čele s prezidentem Madurem, skrze koalici zemí vedenou Trumpem. Toto je zatím poslední epizodou v rámci dvacetileté kampaně proti Bolívariánské revoluci. Kampaně, která zahrnuje vojenské puče, podporu polovojenských protivládních jednotek, sankce, diplomatický nátlak, násilné vzpoury a pokusy o vraždy.

Následující text je prohlášením IMT, které uveřejňujeme během mobilizace celého světa na Mezinárodní den žen (8. březen). Poskytuje vysvětlení, proč je boj za svobodu žen také bojem za socialismus!