Persian

اسراییل پاکسازی قومی خود در غزه را «جنگ علیه حماس» توصیف می‌کند و هرگونه حمایت از فلسطین را «همدردی با تروریست‌ها» می‌داند. در عین حال، اسراییل هر کاری که ممکن است انجام داده است تا تسلط حماس بر غزه را به عنوان موازنه‌ای در مقابل جریان‌های سوسیالیستی و سکولارِ مبارزه برای آزادی فلسطین تقویت کند. بنابراین چه کسی واقعاً به تروریسم دامن می‌زند؟

سخنرانی کارل مارکس در جلسھ شورای عمومی انترناسیونال اول در ۲۰ و ۲۷ ژوئن ۱۸۶۵

سند حاضر مصوبه کنگره جهانی «گرایش بین المللی مارکسیستی» سال 2023، IMT world congress 2023 تحلیل ما از روند اصلی سیاست جهانی در دوره کنونی و دیدگاه ما در مبارزه طبقاتی علیه نظام "رو به مرگ" سرمایه ‌داری را ارائه می‌دهد.

همچنان که سیستم سرمایه داری از چاله ی یک بحران به چاه بحرانی دیگر می افتد ، تضادهای قدیمی دوباره در حال ظهور هستند. ناپایداری ، قطبش و تحولات عظیم سیاسی در سراسر جهان در حال وقوع است. به عنوان بخشی از این روند ، سوالات حل نشده ملی بار دیگر با نیرویی مجدد در سراسر جهان - از کاتالونیا تا کردستان تا ایرلند - فوران می کنند. و فقط در مورد سوال ملی نیست که این تلاطم های غول پیکر اتفاق می افتد. ظهور جنبش ها و تشکل های سیاسی جدید ، از سندرز گرفته تا کوربین تا پودموس ، نشانگر بن بست سیستم و این واقعیت است که توده ها - محروم از یک حزب با برنامه ای به واضح انقلابی - در جستجوی راه جدیدی هستند.

حمله‌ی غافلگیرانه‌ی حماس بهانه‌ای برای اسرائیل شد تا آن از "حق دفاع از خود" بهره ببرد. مردم فلسطین در عرض ۷۵ سال مبارزه برای پایان دادن به اشغال وحشیانه مورد حمایت حکومت‌های تحت حمایت سرمایه داری امپریالیستی و نئولیبرالیستی، نه تنها متحمل رنج‌، گرسنگی، در تنگنا زیستن شده‌اند، بلکه آنها متحمل کشتار‌های بسیاری از کودکان، جوانان، سالخوردگان، غیرنظامی‌ها و نظامی‌های خود شده‌اند. دسترسی به نیازهای اساسی مانند برق، بهداشت و درمان از آن‌ها دریغ شده است. سالیان درازی است، که تحرک آنها به ویژه در غزه زیر نظر محدودیت‌های شدید "امنیتی" قرار دارد. این محدودیت‌های شدید شامل دسترسی به کار و آموزش و بسیاری از نیازمندی‌های دیگر نیز می‌شود. شرایط تشدید شده امروز، که اسرائیل آن را "دفاع از

...

روز شنبه، ۱۶ سپتامبر نخستین سالگرد قتل مهسا ژینا امینی بود که جرقه قیام «زن، زندگی، آزادی» را در سال گذشته در ایران رقم زد. این سالگرد با اعتصاب بازار در شهرهای کردی و با اعتراضات خیابانی جوانان در تهران، کرمانشاه، سنندج، آمل، همدان، رشت و بوکان و شهرهای دیگر گرامی داشته شد.

«با توجه به اینکه آگاهی و شناخت انسان، محصول زیست او در جهان مادی و در ارتباط با شرایط خاص تکامل او در اجتماع است، بعید به نظر می‌رسد، که هوش مصنوعی بتواند به آن آگاهی و شناختی که بشر در چنته خود دارد، دست یابد. آگاهی و شناخت انسان در مواجهه با نحوه درک او از جهان، محیط، تعاملات اجتماعی و تاریخ شکل می گیرد. بدون تجربه مواجهه با مقوله شمارده بالا، هوش مصنوعی به آن گونه از هوشیاری، آگاهی و یا شناخت انسان‌‌ها دست نخواهد یافت. از آنجایی که شرایط تنش، تحقیق و ساخت هوش مصنوعی منوط به ارزش‌های برآمده از نظام سرمایه داری است و این نظم هوش مصنوعی را به‌ عنوان ابزاری برای افزایش سود و استثمار نیروی کار می‌بیند، از آن برای بهبود زندگدی به گونه عام و به خصوص کارگران استفاده نکرده و

...

فعالان به اصطلاح چپ و حتی آنانی که خود را مارکسیست می‌خوانند، اغلب با سرخوردگی فریاد بر میاورند: "ببین چقدر اوضاع وحشتناک است، چرا هنوز انقلاب نشده است؟" همان‌طور که "آلن وودز" Alan Woods در این مقاله توضیح می‌دهد، کسانی که چنین پرسش هایی را مطرح می‌کنند، هیچ درکی از حس آگاهی توده‌ها ندارند، و نیز بدون استفاده از روشهای مارکسیستی- دیالکتیکی توانایی درک تنش فزاینده زیر ظاهر سطحی جامعه را از دست می‌دهند. این مقاله که در اصل در شماره 37 مجله دفاع از مارکسیسم در مارس 2022 (خرید و اشتراک در این پیچ به زبان اصلی) منتشر شد، تحلیلی علمی از وضعیت جهان و پویایی واقعی انقلاب ارائه می دهد. جنبش های انفجار آسایی، که پس از انتشار این

...

فراخوان دانشجویان انقلابی برای ادامه اعتراضات در روزهای ۱۴ تا ۱۶ آذر، موج جدیدی از اعتراضات و اعتصابات را در ۸۳ شهر و شهرستان به دنبال داشت، که اعتصابات دانشجویان و بازاریان نیز با آن همراه شده و توسط تشکل‌های کارگری انعکاس داده شد.

این متن یک نمونه اعلامیه است که به وسیلهٔ پویش بین‌المللی مارکسیست‌ها تهیه شده تا برای ایجاد همبستگی با جنبش جوانان انقلابی در زمان اعتراضات پخش شود. این اعلامیه بیانگر دیدگاه‌های ما در مورد مسیری است که این جنبش الهام‌بخش برای پیشرفت باید طی کند. مرگ بر رژیم ملاها! مرگ بر امپریالیسم! مرگ بر سرمایه‌داری!

اکنون بیش از یک ماه از آغاز قیام جوانان در ایران می گذرد که جرقه آن، قتل یک زن جوان کرد به نام مهسا امینی توسط رژیم بود. با درگیری‌های تقریباً مداوم بین نیروهای امنیتی و جوانان در همه شهرهای بزرگ، علاوه بر موج‌های اعتصابات بازاریان و مجموعه‌ای از اعتصابات صنعتی، وضعیت این قابلیت را دارد که به یک جنبش جمعی انقلابی تبدیل شود. از هفته گذشته کمپین اعتصاب عمومی همراه با فراخوان برای تشکیل کمیته‌های مقاومت انقلابی گسترش یافته است.

در ۱۰ بهمن ده‌ها هزار معلم٬ در بیش از ۳۰۰ شهر ایران٬ دست به اعتصاب به رهبری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان زدند. شعارهای «معلم می‌میرد٬ ذلت نمی‌پذیرد» و «اگر عدالتی بود معلم اینجا نبود» از جمله‌ی شعارها بود.