Free Pedram and Farzad now! - Two labour activists in Kurdistan jailed for defending workers

Two labour activists in Kurdistan were recently arrested for the 'crime' of defending workers' rights, attending workers' meetings and not caving in to the Iranian regime's threats. Pedram Nasrollahi and Farzad Ahmadi have the support of dozens of workers in Sanandaj and other parts of Iranian Kurdistan. [Updated list of supporters: 30 Nov.]

Pedram NasrollahiPedram Nasrollahi Farzad AhmadiFarzad Ahmadi

Iranian Workers' Solidarity Network defends the rights of these activists to carry on their struggle for basic labour rights and calls for their immediate and unconditional release.

An injury to one is an injury to all!
Free all political prisoners in Iran!

Iranian Workers’ Solidarity Network
23 November 2009

Please send you messages of support and solidarity to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..


Messages received on 23 and 24 November:
Spain

  1. TOHIL DELGADO, secretario general del Sindicato de Estudiantes
  2. JUAN IGNACIO RAMOS, Presidente de la Fundación Federico Engels
  3. JORDI ROSICH, Comité de Redacción de El Militante
  4. MIRIAM MUNICIO, Campaña Internacional de Solidaridad de Manos Fuera de Venezuela (España)
  5. XAQUÍN GARCÍA SINDE, Comisión Ejecutiva CCOO Navantia-Ferrol, miembro del Consejo de la Federación Minerometalúrgica de Galicia
  6. JAVIER LOSADA MARTÍNEZ, Comisión Ejecutiva CCOO Navantia-Ferrol, miembro del Consejo de la Unión Comarcal de Ferrol.
  7. CARMEN SIXTO BECEIRO, Comisión Ejecutiva CCOO Navantia-Ferrol
  8. VICENTE FERRER CASAL, Comisión Ejecutiva CCOO Navantia-Ferrol
  9. JORGE PORTO, delegado CCOO Grupo INDITEX, Ferrol
  10. FRANCISCO FUNCASTA, delegado CCOO Grupo INDITEX, Ferrol
  11. DAVID BERNARDO NEVADO, vicepresidente Comité de Empresa Hotel Puente Romano (Marbella), CCOO
  12. SANTIAGO JIMÉNEZ, secretario general unión local CCOO Villaverde del Río (Sevilla) y miembro de IU
  13. MIGUEL MANZANARES, secretario general sección sindical UGT de empresa de aguas- Torremolinos (Málaga)
  14. ANDRÉS DE LAS HERAS FERNÁNDEZ, Comisión Ejecutiva Unión Provincial Guadalajara CC.OO
  15. JOSE MARIA GIL, presidente Comité de Empresa Progalsa y Comisión Ejecutiva Unión Provincial Guadalajara, CCOO
  16. CARLOS PINEDA, presidente Comité de Empresa ECO Guadalajara, CCOO
  17. JOSÉ MARÍA GARCÍA, Comisión Ejecutiva Provincial Guadalajara, UGT
  18. LLUIS PERARNAU REYES, delegado UGT Universitat Autónoma de Barcelona
  19. JOSE HERNÁNDEZ GARRIDO, secretario general Sección Sindical CC.OO. Auditorio Nacional, Madrid
  20. AGUSTÍN PLAZA, secretario general FIA-UGT Álava
  21. DANIEL COTS MARTIN, afiliado MCA-UGT, Cornellá de Llobregat (Barcelona)
  22. ROSA ÁLVAREZ ANDRÉS, afiliada MCA-UGT, Cornellá de Llobregat (Barcelona)
  23. MIGUEL QUEIPO SALVANDE, Comité de Empresa Marineda Motor SEAT (A Coruña), CCOO
  24. DAVID CASTELO, Comité de Empresa Supermercados Claudio (A Coruña), CCOO
  25. NIEVES CANALEJO LOPÉZ, afiliada Confederación Intersindical Galega (CIG), A Coruña
  26. ALBERTO IPARRAGUIRRE, afiliado CIG, A Coruña
  27. ANTONIO DAMIÁN MELLADO, Junta Personal Administración del Estado en Barcelona, CCOO
  28. JAIME VÁZQUEZ, delegado sindical UGT-Transporte, Madrid
  29. ISIDORO HERRERO, delegado Sindical UGT-Transporte, Madrid
  30. JESÚS DIAZ DE DURANA, liberado sindical UGT Álava
  31. GINÉS PÉREZ ABELLÁN, delegado sindical UGT en Galvisa, Álava
  32. DOMINGO LORENZO CASAS, liberado sindical UGT, Álava
  33. ELOY VAL DEL OLMO, afiliado UGT, Álava
  34. ENRIQUE ALEJANDRE TORIJA, delegado sección sindical CAMF-IMSERSO CCOO, Guadalajara
  35. MARISA SÁNCHEZ, afiliada CCOO Sanidad Guadalajara
  36. JESUS GARCÍA, delegado CCOO FCC Logística (Nave de Carrefour), Alovera (Guadalajara)
  37. MIGUEL ANGEL DEL BARRIO, afiliado FeS-UGT, Madrid
  38. MIGUEL MICHITORENA, afiliado FeS-UGT, Madrid
  39. JUAN JESÚS CARRASCO, afiliado CCOO - Hostelería, Málaga
  40. PILAR ÚBEDA FERNÁNDEZ, ex–presidenta Comité de Empresa Telefónica Móviles España por CCOO
  41. BEATRIZ DE DIEGO ALLENDE, delegada sindical CC.OO. en Sector Limpieza, Madrid
  42. BRAIS FERNÁNDEZ MATUTE, afiliado CIG, Vigo
  43. ANDREU BARBER RODRÍGEZ , afiliado FeS-UGT, Valencia
  44. HILARIO GIL, delegado Sindicato de Trabajadores de la Enseñanza (STE-CLM), Guadalajara
  45. JOSÉ R. RICO, afiliado CCOO, Navantia-Ferrol
  46. CRISTINA SERANTES, afiliada FECOHT-CCOO, Ferrol
  47. DAVID PARRILLA, afiliado FSAP-CCOO Toledo
  48. JOSÉ ANTONIO CABRERA, afiliado SOC (Sindicato de Obreros del Campo), miembro del Consejo Local de Izquierda Unidad en Arahal (Sevilla)
  49. XOSÉ LORENZO PUIME, afiliado a la FM CCOO, Tarragona.
  50. CARLOS ROSICH MONTAGUT, afiliado CCOO, Reus.
  51. NICASIO MALDE FERNÁNDEZ, Vicepresidente del Comité de Empresa de Maymo SA, por CCOO.
  52. DIEGO GONZÁLEZ, afiliado de CCOO, Tarragona
  53. Ángel Malde Calvo, afiliado a la FM de CCOO, Tarragona
  54. JORDI AGUADÉ TORREL, Presidente del Comité de Empresa de CCI por UGT.
  55. MANUEL VIDAL PINEDA, Delegado de la SS de CGT en EMTE Service
  56. JUAN MANUEL CARRILLO, Secretario de Organización de la SS de CGT en EMTE Service
  57. JHON LOSILLA PHILIPS, Portavoz del Sindicat d´Estudiants de Tarragona y afiliado a CCOO.

Messages received on 25 November:
Britain

  1. Jeremy Dear, General Secretary, National Union of Journalists.
  2. Jerry Hicks, left candidate for general secretary of UNITE
  3. John McDonnell MP
  4. Steve Kelly, secretary London UNITE construction branch
  5. Ray McHale, member of nation APF of UNISON
  6. Mark Turner, member of APF of UNISON and branch secretary of Cardiff County
  7. Rob Sewell, Chairman NUJ, Central London Branch
  8. Ron Graves, Secretary UNISON E Anglia Health branch
  9. Rob Walsh, member of the Labour Representation Committee, UNITE and Ealing North CLP.
  10. Gray Allen, branch secretary Falkirk UNISON
  11. Dan Morley, Shop Steward UNISON, Sutton
  12. Steve Jones, treasurer London Central NUJ
  13. Sylvia Courtnage, branch official, book branch NUJ
  14. Rachael Heemskerk, PCS regional committee
  15. Darral Cousins, Coventry Trades Council and UCU
  16. Luke Wilson, UNITE and Leeds Trades Council
  17. Mike Jones, PCS regional organiser
  18. Lisa Woods, PCS organiser
  19. Will Roche, branch secretary Post productions and facilities BECTU
  20. Andy Blake, branch secretary No 7 London CWU
  21. Bob Edwards, Harlow Trades Council
  22. Rick Grogan, London Underground rep, RMT
  23. Steve Headley, London secretary RMT
  24. Mel MacDonald, BECTU, post production and facilities committee
  25. Jo Pickard, executive committee of London School Students Union
  26. Rachael Gibbs, executive committee of Edinburgh School students Union
  27. Kevin Robins, UNITE regional organiser
  28. Jim Brookshaw, shop steward UNISON, Cardiff
  29. Rick Fricker, branch committee USDAW, Southampton
  30. Mick Gaskell, UNITE organiser, construction
  31. Matt Wells, PCS lay official and LRC national Committee
  32. Nigel Pearce, UNISON steward, Wakefield
  33. Steve Brown, LRC national committee and UNISON
  34. Mary Hanson, branch organiser CWU Central London

Messages received on 26 November:
Brazil

  1. Severino A. do Nascimento, Cut/Nacional
  2. Arlindo Belo da Silva,, Confederação Nacional de Químicos- CNQ/CUT
  3. Ricardo Morais, Sindicato Quimicos/PE
  4. Josenildo Vieira de Mello, CUT/PE
  5. Maria de Lourdes de Souza - Confederação Nacional Trabalhadores Municipais -CONFETAM/CUT
  6. Maria Luciene Cordeiro, Sindicato Professores Municipais PE
  7. José Roberto Gomes, Sindicato Professores Municipais PE
  8. Ana Lúcia da Silva, Sismmi/PE
  9. Mirian Neide da Silva, Sinteepe/PE
  10. José Marcos de Souza,Sindiquímica/PE
  11. José Vanilson, Sind. Comerciários/PR
  12. Roque José Ferreira, Sindicato Ferroviários/ Bauru/SP.

Messages received on 27 November:
Switzerland

  1. Jonas Gerber, Unia - Union of the whole private sector, regional comitee member
  2. Daniel Flückiger, Unia, local secretary or organizer
  3. Florian Eschmann, member Unia
  4. Achim Hahn, member Unia
  5. Anna Meister, member Unia
  6. Magnus Meister, member Unia
  7. Moritz Fischer, member Unia
  8. Olivia Eschmann, member Unia
  9. Samuel Haffner, member Unia
  10. Matthias Gränicher, member Unia.
Messages received on 28 November:
Poland
  1. Bojan Stanislawski, vice-editor in chief of the "New Popular Weekly" trade union magazine
  2. Wojciech Figiel, editor of the "New Popular Weekly" trade union magazine
  3. Piotr Zawrotniak, Lublin Provincial Secretary of the Democratic Left Alliance.

Messages received on 29 November:
Denmark

  1. Kim Molbech, shop steward in 3F
  2. Jonas Foldager, member the Metal Workers Union
  3. Lasse Bertelsen, member of the union board at SBM, and the Painters union

Messages received on 30 November:
USA

  1. Graeme Anfinson, BCTGM (AFL-CIO) Local 22, Minneapolis-St. Paul, MN.
  2. Tom Trottier, Organization of Staff Analysts, New York, NY.
  3. Alfredo Pena, AFSCME Local 154 [retired], New York, NY.
  4. August Scott, AFSCME Local 154 Local 1503 [retired], New York, NY.
  5. Nikhil Kothegal, AFT Local 420, Jobs With Justice delegate, St. Louis, MO.
  6. Paul Poposky, MNEA, St. Louis, MO.
  7. Bill McClintock, UAW Local 571, Groton, CT.